Nasze rozważania

Blog #1: Wybór wykonawcy

Wybór wykonawcy to niejednokrotnie jeden z najtrudniejszych wyborów dotyczących naszego mieszkania czy domu, nie tylko jeśli chodzi o zabudowy meblowe, ale właściwie o wszystko co mamy do wykonania i chcemy to zlecić. Wiemy, albo słyszeliśmy, jakie problemy mogą powstać i ile to może kosztować, jeśli źle wybierzemy i wykonawca zrobi coś nie tak, lub też coś uszkodzi czy zniszczy.

Pierwsza rzecz

To jest najczęściej opinia w szeroko rozumianym Internecie, opinia znajomych lub też polecenie przez znajomych czy rodzinę, media społecznościowe, strona internetowa wykonawcy. Już na tym etapie mamy okazję, żeby przyjrzeć się jak to wszystko wygląda. Niektórzy już na tym etapie są w stanie dokonać pierwszej selekcji, ale jeżeli nie są to poważne uchybienia, nie postępujmy pochopnie i dajmy szansę wykonawcom. Ten etap traktowałbym raczej jako wskazanie pewnych sugestii, później na pewno okaże się czy słusznych czy może akurat przypadkiem tylko, coś nie zostało dopilnowane.

Druga rzecz

To kontakt, czyli tutaj już zaczyna się obsługa klienta i pierwszy test na profesjonalizm. To w jaki sposób odbywa się kontakt może świadczyć o ogólnym podejściu w firmie do klienta. Fajnie jak jest miło i przyjemnie, ale najważniejsze żeby było profesjonalnie i rzetelnie. Czyli na przykład wysyłamy projekt do wyceny, jeden z wykonawców odpowiada, że projekt jest dość obszerny w związku z tym i w związku z obecnymi zobowiązaniami wobec innych, wyceni nam go w ciągu dwóch tygodni. Myślimy sobie długo, no ale cóż zobaczymy jak inni. Drugi od trzech dni nie odbiera telefonu i nie odpowiada na wiadomości. Trzeci odpowiada, że dostał projekt i w ciągu kilku dni wyceni. Czekamy. Jako pierwszą odpowiedź dostajemy od pierwszego wykonawcy, tak jak zadeklarował, po dwóch tygodniach. Drugi do tej pory nie oddzwonił, a trzeci odpowiedział, że projekt jest dość obszerny i potrzebuje jeszcze kilku dni, czyli wcześniej nawet nie sprawdził co to jest, tylko po prostu rzucił termin. Nie zrażajmy się, zobaczymy co będzie.

Trzecia rzecz

Dostajemy wycenę, warto przeanalizować przede wszystkim co dokładnie jest w niej zawarte i jak jest opisana. Czyli na przykład: pierwszy wykonawca zrobił podział na pomieszczenia i podpodział na zabudowy w danym pomieszczeniu, opisał z jakich materiałów poszczególne elementy zostaną wykonane, czyli np. konstrukcja z płyty wiórowej takiej i takiej, elementy wierzchnie płaskie lakierowane (symbol lakieru), fronty frezowane wg wzornika, lakierowane (symbol lakieru), systemy szuflad (ile sztuk, jakiego producenta), zawiasy (jakiego producenta) itp. Widać od razu co tak naprawdę jest wycenione, jakie materiały są zastosowane i do czego. Ceny podane są za każdą zabudowę z osobna, albo za pomieszczenie. Drugi wykonawca wysyła nam cenę za wykonanie całości realizacji wg projektu, który mu wysłaliśmy, czyli dostajemy kwotę, z dopiskiem wycena wg projektu. Od razu widać, który z wykonawców podchodzi do projektu poważnie i profesjonalnie.

Powinniśmy również ustalić sobie założenia, co chcemy osiągnąć oprócz umeblowania mieszkania, to jest główny cel, ale czy to ma być wysoka jakość wykonania, czy może najbardziej zależy nam na niskiej cenie, a może na terminie? Inaczej będziemy podchodzili do mieszkania na wynajem, a inaczej do swojego wymarzonego domu, który ma nam służyć długie, długie lata. Załóżmy, że jesteśmy w tej drugiej sytuacji, czyli w końcu udało nam się odebrać mieszkanie od developera, albo ekipa budowlana nareszcie uporała się z budową naszego domu. Jeszcze tylko usunięcie miliona usterek, drobne prace wykończeniowe i można działać dalej. I tutaj istotna uwaga, pamiętajmy że zarówno na drzwi jak i podłogi czy meble, będziemy czekać od 1,5 miesiąca nawet do trzech miesięcy, czyli naprawdę warto przemyśleć sobie harmonogram prac i po ustalać dokładnie wszystkie terminy z każdym wykonawcą, szerzej nakreślę temat w innym wpisie na blogu. Zatem, będąc w sytuacji wyboru wykonawcy do naszego wymarzonego domu, nieważne jaki mamy budżet, chcemy żeby za daną kwotę praca została wykonana jak najlepiej jest to możliwe, w ustalonym terminie i rzeczywiście z ustalonych z wykonawcą materiałów. Czyli chodzi nam po prostu o stosunek ceny do jakości. Chodzi nam o to, żeby cena nie wynikała z wysokiej marży producenta czy sprzedawcy, ale rzeczywiście odzwierciedlała jakość produktu czy usługi. Jak znaleźć takiego wykonawcę?

Zadanie bywa dość trudne i zajmuje trochę czasu, ale na rynku jest trochę dobrych i rzetelnych wykonawców. Jak najbardziej warto zwrócić uwagę na kwestie, które wymieniłem wyżej, a dodatkowo należy przyjrzeć się również jak to wygląda od strony prawnej. Sprawdzić co to jest za firma, jakie ma doświadczenie, jak podchodzi do danego projektu, jak pies do jeża, czy może pewnie i sprawnie proponuje dogodne dla nas rozwiązania techniczne i projektowe, logicznie je uzasadniając. Przyjrzeć się czy zdjęcia realizacji na stronie to rzeczywiście zdjęcia z realizacji tego wykonawcy czy może zaczerpnięte z Internetu, lub kupione tzw. zdjęcia „stockowe”. Od strony formalnej przed podpisaniem umowy, można poprosić o przesłanie takowej, przeczytać i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Ustalać od razu czy podana cena jest ceną brutto i jaki dokument uprawniający do uzyskania gwarancji firma wystawia, fakturę czy paragon.

Pamiętajmy o tym, że zabudowy meblowe do kuchni, łazienki i inne, kupujemy średnio raz na 15 lat, zatem warto rozważnie podejść do wyboru wykonawcy. Kolejną bardzo istotną rzeczą jest jakość, mamy z tego korzystać przez długi czas, więc fajnie jakby to było wygodne w użytkowaniu, funkcjonalne, trwałe i ładne. Tak, da się to połączyć. Co z tego, że zaoszczędzimy na zakupie zabudowy meblowej, jak np. nierzetelny wykonawca spóźni się z realizacją kilka miesięcy i przez ten czas będziemy musieli płacić i kredyt i jednocześnie wynajem i tak naprawdę wybierając nieco droższą ofertę wyszło by nas taniej. To jest pierwszy przykład z brzegu, a jakże często spotykany, ale jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy z którymi nie radzą sobie wykonawcy i później trzeba to poprawiać, przerabiać albo co gorsza robić od nowa, wtedy znowu tracimy czas i inne zasoby.

Temat jest bardzo obszerny i trudny do wyczerpania, ale nie będę dłużej zanudzał. Życzę Państwu trafnych wyborów, przyjemnej współpracy z wykonawcami i samej przyjemności z korzystania i przebywania w Państwa nowych wnętrzach. Jeżeli macie Państwo pytania, proszę się nie wahać i kierować je na biuro@formanufaktura.com