Nasze rozważania

Blog #6: Kuchnia – mądra inwestycja

Urządzając dom, zdarza się że stajemy przed wyborem czy umeblować całe mieszkanie w jednej z kilku sieciówek meblowych działających w Polsce, czy może zamówić sobie porządnie i estetycznie wykonaną, spełniającą w stu procentach nasze potrzeby kuchnię i łazienkę, a resztę mebli zamówić za jakiś czas, kiedy pozwolą na to finanse.
Dla mnie odpowiedź jest oczywista i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu dla Państwa również taka będzie.

„Kuchnia to serce i wizytówka domu”

Możliwe, że to powiedzenie jest stare, ale to prawda – w większości domów, życie rodzinne toczy się w kuchni lub w kuchni z salonem. Z resztą połączenie tych dwóch przestrzeni w jedną, właśnie stąd się wywodzi, iż zauważono że w kuchni spędzamy dużą część swojego życia. Poza tym całkiem miło i przyjemnie jest, kiedy osoba pracująca w kuchni może żywo uczestniczyć np. we wspólnym rodzinnym oglądaniu filmu na ekranie w salonie. Zatem choćby dlatego warto urządzić tę najważniejszą w domu przestrzeń z jak największą dbałością o szczegóły, nawet nie tylko estetyczne, ale również ergonomiczne, bo to później z pewnością zaprocentuje, chociażby wygodą użytkowania (polecam tekst Ergonomia w kuchni, na naszym blogu).

Najważniejszym argumentem i sprawdzonym w praktyce, będzie podniesienie wartości domu/mieszkania poprzez profesjonalnie wykonaną zabudowę kuchenną. Nowoczesna, ładna kuchnia, która cieszy oko zarówno całością jak i detalami, jest funkcjonalna, wygodna i dopasowana, to ogromny atut każdego mieszkania. Nawet jeżeli wiemy, że za kilka lat będziemy chcieli sprzedać to mieszkanie, to właśnie może się okazać, że wtedy ten wydatek nam się zwróci z nawiązką. Mało tego – często zdarza się, że mieszkanie sprzedaje się właśnie dzięki profesjonalnie wykonanej kuchni (i łazience). Poza tym, dla nas samych o wiele przyjemniej jest przebywanie we wnętrzach rzeczywiście stworzonych na naszą miarę, spełniających nasze oczekiwania, dopasowanych do nas zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie, gdzie samo przebywanie i zwyczajne używanie sprawia dużo frajdy.

Pamiętajmy też o tym, że kuchnie w Polsce użytkuje się średnio przez 15 – 20 lat, więc ten koszt nam się na te wszystkie lata rozkłada. Często chcąc zaoszczędzić stosunkowo niedużą kwotę, wybierając meble z sieciówki lub od kogoś nieprofesjonalnego, skazujemy się na niewygodne użytkowanie przez 15 – 20 lat i prawdopodobne awarie, których nie obejmuje gwarancja. Słyszałem takie historie wielokrotnie i od znajomych i od klientów, z resztą nie raz sam plułem sobie w brodę po kupnie czegoś na co zostałem skuszony ceną. Na pierwszy i nawet drugi rzut oka wszystko zazwyczaj wygląda super, dopiero później w użytkowaniu wychodzi, że jednak nie jest tak jakbyśmy chcieli, ktoś tu czegoś nie przemyślał, albo oszczędności zostały poczynione nie tam gdzie trzeba. Tak więc zachęcam do szerszego rozeznania, żeby ten wybór był świadomy, bo jest to zazwyczaj wybór na wiele lat.

Życzę Państwu samych mądrych i trafionych wyborów. Pytania proszę kierować na adres biuro@formanufaktura.com