Nasze rozważania

Blog #9: Kuchnia w stylu skandynawskim

Trendy w branży wnętrzarskiej zmieniają się dynamicznie. Osoby, które nieco interesują się tym tematem, mogą bez trudu zauważyć, że nieprzerwanie nowe rozwiązania aranżacyjne wypierają stare. Niektóre style wystroju święcą triumfy zdecydowanie dłużej. Dzięki temu, że charakteryzują się oszczędnością form, moda na nie tak szybko nie przeminie. Właśnie tak jest z popularnym obecnie stylem skandynawskim. Czym charakteryzują się kuchnie na zamówienie, wykonane w tej estetyce?

Na czym polega styl skandynawski?

Kolorystyka

Pierwszą, od razu zauważalną cechą stylu skandynawskiego jest użycie jasnych barw. Wynika to z faktu, że w krajach skandynawskich dostęp do naturalnego światła bywa znacznie ograniczony. Z problemem tym spróbowano poradzić sobie przez wprowadzenie do przestrzeni mieszkalnej jasnej kolorystyki, widocznej również w meblach kuchennych do zabudowy.

Jeśli chodzi o wybór barw, to cel jest jeden – sprawić, żeby pomieszczenie nie wyglądało ponuro. Aranżując kuchnię w stylu skandynawskim, warto rozważyć śnieżnobiałe meble kuchenne na zamówienie. Jeszcze niedawno wyposażenie w takim kolorze uważane było za niepraktyczne, bo biel szybko się brudzi. Nowoczesne meble do kuchni stworzone są z materiałów, które bardzo łatwo pielęgnować. Jeśli zdecydujemy się na takie nawierzchnie, nawet bardzo jasne szafki kuchenne na wymiar nie będą sprawiać nam problemu. Warto wspomnieć, że zastosowanie bieli nie tylko rozświetli, ale też optycznie powiększy kuchnię ii sprawi, że pomieszczenie będzie kojarzyć się z czystością i schludnością.

Funkcjonalność i prostota

Nowoczesne skandynawskie meble kuchenne muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Oznacza to, że można je wykorzystać na różny sposób. Dzięki temu, że się składają i rozkładają, bez trudu da się dopasować ich rozmiar do aktualnych potrzeb domowników. Przykładem takich mebli do kuchni mogą być np. rozkładane stoły. Popularnością cieszą się również meble modułowe, pozwalające na szybką i łatwą zmianę dotychczasowej aranżacji. Funkcjonalna skandynawska kuchnia na wymiar wyposażona jest też w wiele przydatnych schowków, pozwalających na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. W efekcie takie pomieszczenia są wygodne użytkowaniu i mogą pomieścić sporo wyposażenia, jednocześnie prezentując się schludnie.

Skandynawowie preferują meble o prostej formie. Dość oszczędnie dobierają wyposażenie. Nierzadko w ich mieszkaniach można spotkać nawet własnoręcznie wykonane rozwiązania, np. złożone z palet. Nowoczesne skandynawskie kuchnie na wymiar powinny wytwarzać u odbiorcy poczucie harmonii. Można to osiągnąć nie tylko stonowanymi kolorami, ale też formami. Fronty szafek kuchennych na zamówienie powinny być więc pozbawione zdobień i realizować zasadę mówiącą, że mniej znaczy więcej.

Wykorzystywane materiały

Oprócz kolorystyki i modeli szafek kuchennych do zabudowy, należy zwrócić uwagę również na tworzywa, z których wykona się meble. W stylistyce skandynawskiej sprawdzą się zwłaszcza rozwiązania wykonane z drewna. W Skandynawii go nie brakuje, toteż jest bardzo popularnym budulcem. Drewno można więc spotkać w postaci takich mebli kuchennych jak stoły, krzesła, szafki. Nierzadko drewnem wykłada się również podłogę. Przeważnie stosuje się surowiec pokryty białą farbą. Ciekawy efekt można osiągnąć, jeśli w tak wykreowanych meblach do kuchni na wymiar uwzględni się również elementy z drewna o naturalnej barwie. Aby nadać przestrzeni nieco bardziej swojskiego, domowego klimatu, warto zainwestować w przeszklone szafki. Rozpoznawalnym znakiem stylu skandynawskiego jest też biała cegła. Podkreśla prostotę pomieszczenia i jednocześnie optycznie je powiększa.

Nowoczesne meble do kuchni na wymiar w stylu skandynawskim – czy to tylko moda?

Samo słowo „moda” sugeruje przemijalność i zmiany. Chociaż rzeczywiście coraz więcej osób docenia minimalizm i przejrzystość stylu skandynawskiego, trudno mówić tutaj jedynie o modzie. Meble do kuchni na zamówienie o eleganckich, uproszczonych formach od dawna cenione są przez wielu. Skandynawski styl to świetne źródło inspiracji – takie wnętrza pokazują, jak skutecznie łączyć materiały oraz jak z pomocą kolorystyki i oszczędnych form wydobyć z pomieszczenia domowy, ale jednocześnie minimalistyczny charakter. Takie kuchnie na wymiar są i będą dalej wybierane przez osoby, priorytetowo traktujące funkcjonalność, nastrój harmonii i uporządkowane pomieszczenia.

Nawet jeśli na horyzoncie pojawi się nowy trend, na którego skutek do łask powrócą nieco bardziej klasyczne kuchnie na wymiar, styl skandynawski nie straci swoich fanów. Ogromną zaletą takich neutralnych kolorystycznie, minimalistycznych mebli kuchennych na wymiar jest to, że mogą stanowić doskonałe tło dla zmian aranżacyjnych. Ich biel i przejrzystość pięknie wyeksponuje inne, bardziej wyraziste elementy. To dobra wiadomość dla osób, które uwielbiają proste wnętrza, ale czasem chcą je ożywić nieco odważniejszymi akcentami.

Jeżeli macie Państwo pytania, proszę się nie wahać i kierować je na biuro@formanufaktura.com