Nasze rozważania

Blog #12: Meble kuchenne na wymiar – różne style aranżacji

Wybór stylu aranżacji kuchni decyduje o modelu i o kolorystyce szafek kuchennych na wymiar. Pod tym kątem wybiera się również surowce, które będą przeważać w pomieszczeniu. Poniżej przybliżamy najpopularniejsze style, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno u klientów wybierających gotowe komplety meblowe, jak i u tych, decydujących się na kuchnie stworzone na zamówienie.

Styl industrialny, czyli surowe, nowoczesne meble kuchenne

Takie aranżacje nawiązują do wyglądu postindustrialnego budownictwa, które w ubiegłym wieku zyskało popularność wśród nowojorskiej bohemy. Chociaż niewiele i niewielu z nas może pozwolić sobie na lokum w pofabrycznym lofcie, estetyka tamtych przestrzeni ostatnio święci tryumfy. Pomieszczenia tego typu cechują się surowością i dużą oszczędnością w wykorzystaniu ozdób. W stylu industrialnym króluje ład, porządek i minimalizm. Pożądane są również elementy aranżacji, kojarzące się z niewykończonym mieszkaniem – „gołe” betonowe ściany, widoczne instalacje czy cegła.

Do materiałów idealnie pasujących do stylu loftowego należy też drewno. Szafki kuchenne na zamówienie powinny być pozbawione zdobień. Nierzadko, zamiast klasycznych mebli do kuchni na wymiar, wykorzystuje się tutaj wiszące półki, eksponujące minimalistyczne naczynia. Na minimalizm warto postawić również, wybierając takie meble do kuchni jak stół czy blaty. Powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce, a więc w szarościach, brązach lub beżach. Nowoczesne meble do kuchni industrialnej powinny być wykonane z dużą precyzją. Każdy przedmiot znajdujący się w takim pomieszczeniu pełni bowiem nie tylko funkcję użytkową; jest też ozdobą, doskonale wyeksponowaną na tle minimalistycznego wnętrza, prawie lub zupełnie pozbawionego dekoracji.

Styl rustykalny – szafki kuchenne do zabudowy nawiązujące do poprzednich dekad

Meble kuchenne do zabudowy rustykalnego wnętrza nawiązują swoim wyglądem do klasyki. Ma być przytulnie, tradycyjnie i domowo. Aby osiągnąć ten cel, sięga się po takie materiały jak drewno (głównie), cegła i kamień. Warto zainwestować w meble kuchenne, które wyeksponują klasyczną ceramikę i inne ozdobne naczynia. Żeby podkreślić wiejskość, można zdecydować się na ciekawe zdobienia klasycznych mebli kuchennych. Przepiękną ozdobą przestrzeni rustykalnej będzie np. stary kredens. Jeśli takim nie dysponujemy, można takie meble kuchenne stworzyć na zamówienie. W przeciwieństwie do stylu loftowego, w stylu rustykalnym warto wyeksponować dekoracje – fajans, serwety, gliniane naczynia ustawione na otwartych półkach, wiszące drewniane chochle, sztućce i deski do krojenia.

Klasyczne meble do kuchni na wymiar mogą być całkowicie nowe i jednocześnie kojarzyć się z kuchniami, w których kilkadziesiąt lat temu gotowały nasze babcie i prababcie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że meble kuchenne pod zabudowę to tylko połowa sukcesu. Nastrój będziemy musieli wykreować sami, z pomocą wiejskich dekoracji i rustykalnych przedmiotów codziennego użytku.

Styl eklektyczny – jak wybrać nowoczesne meble do kuchni na wymiar?

Aranżacja, w której nie panują żadne zasady – wiele osób właśnie tak postrzega eklektyczną estetykę. To prawda, że można tutaj dowolnie łączyć najciekawsze elementy innych stylów; nie oznacza to jednak, że należy przy tym postawić jedynie na łut szczęścia i wyposażać kuchnię w dowolne rozwiązania.

Szafki eklektyczne nowoczesnej kuchni na wymiar mogą nawiązywać do stylu rustykalnego, natomiast dodatki mogą odsyłać np. do popkultury lub do stylu glamour. Wybierając meble kuchenne na wymiar, w takim przypadku możemy pójść jedną z dwóch dróg. Albo postawić na wyraziste oryginalne formy, które z góry narzucą pomieszczeniu eklektyczny charakter, albo wręcz przeciwnie – zdecydować się na raczej zachowawcze, neutralne meble do kuchni na zamówienie, a następnie wyposażyć przestrzeń w szereg eklektycznych dodatków i ozdób. Ciekawym rozwiązaniem może być np. ustawienie przy stole krzeseł różniących się kolorami i modelami. Styl eklektyczny da się przyrównać do artystycznego nieładu, ale żeby osiągnąć ten efekt, należy wcześniej zastanowić się, jakie elementy rzeczywiście chcemy zawrzeć w kuchni. Bardzo łatwo tu bowiem o zagracenie i pozbawiony estetycznego uzasadnienia chaos.

Styl śródziemnomorski

W takich aranżacjach możemy skłonić się zarówno ku nieco bardziej klasycznym meblom do kuchni, jak również zainwestować w nowocześniejszą zabudowę. Ważne, aby przeważały tu dwa kolory – biel i błękit. Nierzadko wykorzystuje się takie wyraźne akcenty jak desenie czy wzory geometryczne. Do aranżacji kuchni warto wybrać naturalne materiały, np. drewno. Mieszkanie w tym stylu dobrze będzie wyposażyć w dodatki, które kojarzą się również z rustykalnymi klasycznymi kuchniami na wymiar:

  1. Przedmioty z lnu
  2. Dodatki z wikliny

Do podkreślenia śródziemnomorskiego charakteru takich przedmiotów świetnie sprawdzą się dodatki marynistyczne. Można je uwzględnić zarówno w detalach – niewielkie ozdoby z muszli – jak i większych ozdobach w postaci sterów łodzi, kotwic czy kół ratunkowych.

Jeżeli macie Państwo pytania, proszę się nie wahać i kierować je na biuro@formanufaktura.com

Powiązane

Privacy Preference Center